Wprowadzone w USA czy UE restrykcje dotyczące importu modułów fotowoltaicznych produkowanych w Chinach nie przeszkadzają producentom z tego kraju w zwiększaniu dominacji na globalnym rynku PV. Potwierdza to ranking największych producentów modułów fotowoltaicznych za 2015 r., który przygotowali analitycy PV Tech

Wprowadzone przez USA i Unię Europejską restrykcje celne chińscy producenci rekompensują sobie z nawiązką na rynkach azjatyckich. Tylko w Chinach w ubiegłym roku zainstalowano rekordowy potencjał ok. 17 GW systemów fotowoltaicznych. Drugim dominującym rynkiem PV na świecie jest Japonia, gdzie jednak chińscy producenci muszą konkurować z rodzimą produkcją. 

Japońskich producentów – mimo zainstalowanych w Japonii w ubiegłym roku ok. 10 GW systemów fotowoltaicznych – nie widać już jednak w pierwszej „10” największych producentów modułów PV, którą opublikował PV Tech. Wypadł z niej japoński lider Sharp, który jeszcze w 2014 r. był notowany w tym zastawieniu na 7. pozycji, a rok wcześniej na 3.

dziesiątce największych producentów modułów fotowoltaicznych na świecie, którą przedstawił PV Tech, jest tylko trzech producentów modułów fotowoltaicznych spoza Chin. Pozycję nr 5 ma koreański Hanwha Q Cells, który i tak część modułów produkuje w Chinach. Na 6. miejscu jest amerykański producent cienkowarstwowych modułów w technologii CdTe First Solar, a na 10. miejscu jest inna firma z USA – SunPower.

Na bazującej na wolumenie sprzedaży w 2015 r. liście największych producentów modułów fotowoltaicznych PV Tech wymienia:

1.    Trina Solar (Chiny)
2.    Canadian Solar (Chiny)
3.    JinkoSolar (Chiny)
4.    JA Solar (Chiny)
5.    Hanwha Q Cells (Korea Płd.)
6.    First Solar (USA)
7.    Yingli Green (Chiny)
8.    Shunfeng International Clean Energy / Suntech (Chiny)
9.    ReneSola (Chiny)
10.  SunPower Corp (USA)

PV Tech nie podaje finalnego wolumenu sprzedaży osiągniętego w ubiegłym roku przez liderów rynku PV. Te dane powinny być znane wraz z publikacją ich wyników za 2015 r. 

W październiku PV Tech szacował, że 6 największych producentów paneli fotowoltaicznych w 2015 roku pokryje aż 40 proc. globalnej sprzedaży tych produktów, co miałoby odpowiadać potencjałowi ok. 23 GW. 

gramwzielone.pl